Δευτέρα, Μαρτίου 19

Πόσο αξίζει αυτό το πρωτάθλημα;

Το ντέρπι στο ΟΑΚΑ δεν τελείωσε ποτέ-αν τελείωνε το πιθανότερο ήταν να παραμείνει το 0-1 υπέρ του Ολυμπιακού. Ωστόσο τα επεισόδια κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν επέτρεψαν την ολοκλήρωση του. Μετά από αυτό, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά κατέκτησε το πρωτάθλημα. Όμως, αλήθεια, πόσο αξίζει το πρωτάθλημα Ελλάδας; Αγωνιστικά ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που βρίσκεται τουλάχιστον ένα επίπεδο πιο πάνω από τους υπόλοιπους. Είναι, άλλωστε, μία ομάδα που αδικείται από τον τρόπο με τον οποίο τελείωσε η ευρωπαϊκή της περιπέτεια. Και έχει, αν θέλετε, όλες τις προοπτικές για να διατηρήσει τον ηγεμονικό της ρόλο στο ελληνικό πρωτάθλημα. Μόνο που το θέμα μας δεν είναι ο Ολυμπιακός. Είναι το πρωτάθλημα. Είναιτ ο πρωτάθλημα ως προβολή της ελληνικής κοινωνίας.

Σε μία οποιαδήποτε άλλη χώρα το δεύτερο ημίχρονο αυτού του αγώνα δεν θα είχε ξεκινήσει. Θα είχε διακοπεί υπέρ των φιλοξενουμένων, μετά τις συμπλοκές οπαδών του Παναθηναϊκού με τις δυνάμεις της αστυνομίας. Επρόκειτο για επεισόδια μεγάλης έντασης που ξεκίνησαν πριν την έναρξη του αγώνα συνεχίστηκαν στο ημίχρονο, με τους άνδρες των ΜΑΤ να επιχειρούν ακόμα και στις κερκίδες του γηπέδου κάνοντας χρήση χημικών. Αρκετοί από τους θεατές αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν το γήπεδο και το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση 60 λεπτών.  Εκεί, σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, παίχτηκε ποδόσφαιρο και ο Ολυμπιακός έκανε τη φάση που του έδωσε το γκολ και το πρωτάθλημα καθώς και το δικαίωμα να σχεδιάζει την επόμενη χρονιά στο Champions League. Ωστόσο όλα τελείωσαν οκτώ λεπτά πριν την κανονική λήξη του αγώνα, όταν οπαδοί του ΠΑΟ άρχισαν να εκτοξεύουν αντικείμενα στο γήπεδο. Λίγο αργότερα ο διαιτητής αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στον Πειραιά με το δικαίωμα να κάνει σχέδια για την επόμενη χρονια. Όλοι οι άλλοι που τον ακολουθούν θα βυθιστούν πάλι στην εσωστρέφεια, στη μιζέρια των οικονομικών προβλημάτων, στη γκρίνια. Όπως όλη η χώρα δηλαδή.

Πηγή : protagon.gr

Κοινωνική Ενημέρωση: Θέσεις εργασίας